Military Chemistry
Study program type long cycle master's
Study form full-time study
Study language czech
Study period 5 years
Ensures University of Defence
Conditions of acceptance to study

Podmínky pro přijetí pro daný akademický rok jsou schvalovány akademickým senátem Univerzity obrany a následně zveřejňovány na webových stránkách univerzity. Uchazeči podávají přihlášku ke studiu ve studijním programu elektronickou formou prostřednictvím informačního systému Univerzity obrany.  Ke studiu může být přijat uchazeč, který úspěšně ukončil úplné střední všeobecné nebo úplné střední odborné vzdělání, které bylo ukončeno maturitní zkouškou a který složil přijímací zkoušky. Přijímací zkouška zpravidla zahrnuje:

  • test studijních předpokladů,
  • test anglického jazyka,
  • test tělesné zdatnosti.

Na základě výsledků přijímací zkoušky je sestaveno pořadí uchazečů podle počtu dosažených bodů, které je rozhodující pro přijetí do studijního programu. Přijeti budou uchazeči s nejvyšším počtem bodů do naplnění maximálního počtu přijímaných studentů studijního programu. Počty uchazečů přijímaných ke studiu ve studijním programu jsou stanovovány v součinnosti s Ministerstvem obrany. 

Studijní program je určen výhradně pro studium studentů, kteří jsou ke dni zápisu ke studiu vojáky z povolání ve služebním poměru. 

ISCED F 1031 Vojsko a obrana
Code
Number of NAU verdict NAU-358/2023-10
Acreditated 22. 02. 2024 - 22. 02. 2034
Profile of study program Profesně zaměřený
Academic degree Master
Rigorózní řízení NO
Guarantee of program plk. gšt. prof. Ing. Stanislav Florus, CSc.
Preparation for the exercise of a regulated profession NO
Preparation of security experts YES
Approval date ?
Education areas

Bezpečnostní obory (100 %)

Practise
Odborná praxe u útvarů a zařízení AČR

Odborná praxe je realizována po celou dobu studia. Průběh odborné praxe se dělí do tří bloků profilujících vojáka, důstojníka a specialisty.

Vševojsková praxe

V prvních třech letech je odborná praxe zaměřena na vševojskovou přípravu a získávání vojensko-odborných dovedností vojáka, budoucího důstojníka. Tato část praxe je realizována zpravidla ve vojenských výcvikových prostorech v úzké součinnosti s VeV-VA Vyškov, 31. plukem radiační, chemické a biologické ochrany Liberec a dalšími útvary a zařízeními AČR. Dále pak v laboratořích a speciálních učebnách ÚOPZHN. První část praxe je společná s ostatními studenty 1. ročníku FVT UO. Další části jsou realizovány v rámci specializace. V rámci této části praxe se jedná zejména o:

  • polní přípravu určenou k přípravě jednotlivce, velitele družstva a velitele čety,
  • aplikované vojenské technologie, připravující studenty v oblastech střelecké přípravy a zbraňových systémů, spojovacích prostředků, topografické a zdravotnické přípravy a v dalších oblastech souvisejících s využíváním technologií v AČR,
  • polní přípravu zaměřenou na plnění vševojskových úkolů v oblasti chemického zabezpečení a OPZHN,
  • laboratorní přípravu zaměřenou na získání základních návyků a postupů práce v laboratoři,
  • přípravu na chemickém cvičišti zaměřenou na výcvik s bojovými chemickými látkami,
  • vševojskovou stáž u 31. prchbo v Liberci zaměřenou na vševojskovou organizaci útvaru a činnosti zajišťující chod útvaru (6. semestr).

Vyhodnocení této části praxe je realizováno ze strany instruktorů, akademických pracovníků a lektorů zabezpečujících jednotlivé části polní přípravy a aplikovaných vojenských technologií. Hodnocení praxe ze strany studentů je realizováno v oblastech polní přípravy zaměřené na plnění vševojskových úkolů chemického zabezpečení a laboratorní přípravy. Na základě činnosti studentů v průběhu praxe hodnotí instruktoři, zda student splnil všechny požadavky praxe a následně mu je garantem předmětu zapsán zápočet a přiděleno odpovídající množství kreditů.

Odborná praxe

Od čtvrtého ročníku je odborná praxe zaměřena na upevňování odborných znalostí a dovedností důstojníka specialisty. Odborná praxe je v tomto období realizována převážně u 31. prchbo v Liberci. Tato část praxe je společná pro všechny studenty specializace. V rámci této části praxe se jedná zejména o:

  • seznámení s chodem jednotlivých odborných pracovišť, jejich působností, organizací práce a hlavními úkoly,
  • seznámení s hlavní technikou a přístrojovým vybavením zavedeným v CHV AČR pro plnění úkolů chemického zabezpečení a OPZHN,
  • výkon odborné činnosti velitelů čet u rot chemických ochran 31. prchbo,
  • seznámení s odbornými úkoly a činností středisek speciálního určení ve strukturách pluku,
  • seznámení s odbornými úkoly a činností důstojníků ČVO 16 v rámci štábu praporu,
  • tvorbu bojové dokumentace,
  • realizaci chemického zabezpečení v rámci vyvedení jednotek 31. prchbo do VVP.

Vyhodnocení této části praxe je realizováno dvoustupňově. Každým studentem je po ukončení odborné praxe zpracován zápis o jejím průběhu, kde vyhodnotí realizovanou činnost, přínosy a nedostatky odborné praxe realizované na jednotlivých pracovištích. Druhé hodnocení zpracovávají vedoucí jednotlivých pracovišť, u nichž studenti vykonávají odbornou praxi. V rámci tohoto hodnocení jsou vyhodnoceny úkoly, které byly studentům zadány při zahájení praxe a je vyhodnocena jejich odborná způsobilost a způsob splnění odborných úkolů. Vyhodnocení praxí ze strany studentů a vedoucích pracovišť je analyzováno garantem odborné praxe a je součástí každoročního setkání zástupců Ústavu OPZHN se zástupci chemického vojska a 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany. Na základě těchto analýz je realizována úprava v plánování náplně odborné praxe i v souladu s trendy v dané oblasti.

Stáž na systematizovaném místě

Poslední část odborné praxe je realizována v  9. semestru a představuje čtyřtýdenní stáž na systematizovaném místě. Tato část odborné praxe je specifická pro každého studenta a je realizována v místě jeho budoucího zařazení. V rámci této praxe se student připravuje na své konkrétní odborné zařazení po ukončení studia, získává detailní informace a přehled o pracovní náplni a vytváří pracovní vazby.

Na závěr této části odborné praxe zpracovává student sebehodnotící zprávu o průběhu stáže, která charakterizuje jeho působení na pracovišti, plnění odborných úkolů a hlavní přínosy a nedostatky odborné praxe. Součástí této zprávy je i hodnocení ze strany nadřízeného, v jehož působnosti student plnil odborné úkoly. Vyhodnocení praxí je analyzováno garantem odborné praxe a je součástí každoročního setkání zástupců ÚOPZHN se zástupci chemického vojska. Garant odborné praxe pak na základě hodnocení ze strany útvaru a na základě vlastních poznatků z kontroly uděluje zápočet.

V závislosti na kalendářním plánu resortu MO ČR může být kterákoliv část odborné praxe realizována i jako součást plánovaného výcviku jednotek AČR, včetně výcviku v zahraničí.

Odborná praxe je realizována u složek, které jsou součástí resortu MO ČR, jehož součástí je i Univerzita obrany. Z toho důvodu není nutné smluvní zajištění odborných praxí. Odborné praxe jsou součástí resortního plánu na každý kalendářní rok a jsou plánovány na základě počtu studujících studentů.

Studijní program není zajišťován v cizím jazyce.

864
27

Celková délka odborné praxe je  27 týdnů a je rozložena v jednotlivých semestrech následovně:

Semestr Typ praxe Počet týdnů Počet kreditů
1. semestr Vševojsková 3 4
2. semestr Vševojsková 3 4
3. semestr Vševojsková 3 4
4. semestr Vševojsková 3 4
5. semestr Vševojsková 4 5
6. semestr Vševojsková 4 5
7. semestr Odborná 3 5
8. semestr Odborná 1 1
9. semestr Stáž na systematizovaném místě 3 6

 

Velitelství výcviku - Vojenská akademie Vyškov
31. pluk rchbo Liberec
Další útvary a zařízení AČR
Perspective

Studijní program Vojenská chemie je konstruován jako studijní program bez specializací v oblasti vzdělávání Bezpečnostní obory.

Studijní program je svou koncepcí a zaměřením unikátní. Studijní program je sestaven pro studium vojáků z povolání, jeho zaměření však je využitelné i pro specialisty Hasičského záchranného sboru Ministerstva vnitra České republiky. Studium je zaměřeno na získání širokého okruhu znalostí, které umožňují pochopit principy účinku zbraní hromadného ničení a vojensky významných kontaminantů, ochrany proti nim a opatření k odstraňování jejich následků. Součástí studia je současně získání znalostí o organizačních a technických opatření k realizaci ochrany proti zbraním hromadného ničení a jejich ověření ve vojskové praxi.  Studijní program je zaměřen do oblasti bezpečnosti se zaměřením na problematiku ochrany proti zbraním hromadného ničení a vojensky významným nebezpečným látkám. Nezbytnou součástí jsou znalosti z oblasti chemie, jako je obecná a anorganická chemie, analytická chemie, organická chemie, fyzikální chemie a jaderná chemie, které vytváří nezbytný základ pro pochopení specificky zaměřených předmětů, jako jsou chemie bojových chemických látek, dekontaminace, či individuální a kolektivní ochrana. Specializační předměty v oblasti profilování odborníka v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení jsou pak doplněny znalostmi v oblasti jaderných zbraní, dozimetrie, radiační ochrany a chemických a biologických zbraní. V oblasti bezpečnosti je studium dále zaměřeno na získání znalostí v oblasti bezpečnostních hrozeb vojenského a nevojenského charakteru, v oblasti vedení operací vojenského a nevojenského charakteru, v oblasti právního systému České republiky, či posuzování rizik. Získané znalosti obou oblastí jsou pak komplexně uplatňovány zejména v předmětu bojové použití chemického vojska. V průběhu studia získávají studenti rovněž praktické návyky a dovednosti při práci s reálnými bojovými chemickými látkami a radioaktivními látkami, čímž dochází k posilování jejich profesních schopností. Možnost práce s reálnými bojovými chemickými látkami je v podmínkách vysokoškolské přípravy jedinečná.   

Studijní program navazuje na několik desetiletí trvající výuku v oblasti vojenské chemie, která byla aplikována pro potřeby obrany a bezpečnosti. O kvalitě vzdělávacích programů svědčí i skutečnost, že nasazení armádních chemiků v operacích Pouštní štít (Desert Shield) a Pouštní bouře (Desert Storm) v letech 1990 a 1991 ve válce v Perském zálivu, v podobě Československého samostatného praporu, bylo spojeneckými vojsky hodnoceno velmi pozitivně a stalo se i základem pro přijetí České republiky do NATO. I v letech následujících byli armádní chemici vyžadováni k zajištění významných akcí ať již vojenského, tak nevojenského charakteru. Záměr rozvoje studijního programu je koncipován v souladu s narůstajícími potřebami na připravenost odborníků v dané oblasti v souladu s potřebami armády České republiky.

Za rozvoj studijního programu bude odpovídat garant studijního programu. Na základě pravidelného hodnocení kvality budou přijímána opatření ke zkvalitnění programu. Za kvalitu jednotlivých předmětů a jejich rozvoj budou odpovídat garanti předmětů. Pro potřeby zajištění rozvoje studijního programu a jeho kvality bude ze strany garanta zřízena Rada studijního programu. Tato rada bude jeho poradním orgánem.

Studijní program bude rozvíjen v souladu s požadavky Ministerstva obrany České republiky a Armády České republiky v souladu se strategickými dokumenty, zejména Koncepcí výstavby Armády České republiky a rovněž i se strategickými dokumenty Univerzity obrany, jmenovitě s definičním rámcem Univerzity obrany, Strategií tvůrčí činnosti Univerzity obrany a Strategií vzdělávací činnosti. Do studijního programu Vojenská chemie budou průběžně implementovány nové poznatky z předmětných oblastí vzdělávání a oblastí, které souvisí s potřebami dalšího rozvoje Armády České republiky v oblasti schopností, který studijní program naplňuje. Rozvoj studijního programu bude reagovat na rozvoj nových technologií s důrazem na zvyšování schopností v oblasti detekce a analýzy zájmových chemických nebezpečných látek, radioaktivních látek, dekontaminace, individuální a kolektivní ochrany a techniky a materiálu pro odbornou činnost specialisty chemického vojska a s ohledem na měnící se bezpečnostní prostředí a rizika.

Studijní program Vojenská chemie má odůvodnění v potřebě přípravy vojenských profesionálů – důstojníků Armády České republiky připravených pro odborné i velitelské stránce, schopných reagovat na stále se měnící bezpečnostní situaci s využitím odborných znalostí, technických prostředků a znalosti profesního prostředí.  Příprava odborníků ve studijním programu Vojenská chemie reaguje na potřebu vysokoškolsky vzdělaného personálu v oblasti vzdělávání Bezpečnostní obory s důrazem na oblast ochrany proti zbraním hromadného ničení a vojensky významné nebezpečné látky a aplikace při řešení bezpečnostních úloh.

Realizace magisterského studijního programu Vojenská chemie a jeho budoucí rozvoj je plně podporován ze strany Ministerstva obrany a Armády České republiky.

Počet přijímaných uchazečů závisí na požadavcích Armády České republiky a resortu Ministerstva obrany České republiky v souvislosti s uplatněním absolventů. Konkrétní požadavek počtu absolventů při ukončení studia je násoben koeficientem odchodovosti ze studia 1,5. Ve studijním programu Vojenská chemie je předpokládaný maximální počet přijímaných uchazečů 15.

Všichni absolventi jsou po úspěšném ukončení studia zařazeni na systematizovaná místa v rámci Armády České republiky především na místa specialistů a nižších manažerů v rámci chemického vojska ARČ,  nebo útvarů a zařízení AČR.

Předpokládaná minimální délka služby v AČR je 10 let. Tato délka vyplývá z platných předpisů, kdy jeden rok studia připadají na dva roky služby. V případě, že služba není prodloužena, ať již ze strany vojáka, nebo ze strany zaměstnavatele, absolventi studijního programu po ukončení služební kariéry mohou nalézt uplatnění v široké škále technicko-manažerských pozic ve státních orgánech a organizacích, ve veřejné správě, bezpečnostních sborech, ale i u subjektů soukromého sektoru či v mezinárodních organizacích zabývajících se zákazem šíření zbraní hromadného ničení. Po absolvování praxe u útvarů a zařízení AČR mohou absolventi studijního programu využít bohaté organizační, odborné a manažerské zkušenosti. Typickými pracovními pozicemi po skončení služebního poměru mohou být:

  • pracovník laboratoře k analýze chemických a radioaktivních látek,
  • pracovník v oblasti ochrany kritické infrastruktury se zaměřením na ochranu proti zbraním hromadného ničení,
  • pedagogický pracovník zaměřený na problematiku ochrany obyvatelstva,
  • bezpečnostní konzultant v oblasti ochrany proti nebezpečným látkám,
  • referent krizového řízení na městských a krajských úřadech,
  • pracovník pro vnitřní koordinaci systému krizového řízení ústředního orgánu státní správy,
  • odborný pracovník Státního ústavu radiační ochrany,
  • odborný pracovník Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany,
  • odborný pracovník HZS ČR v oblasti ochrany obyvatelstva a jeho vzdělávání.
Subject Final exam Dop. ročník/semestr Credits Part of study program Specialization
1. semester
Povinný
1/1 2
1/1 2
1/1 2
1/1 5
1/1 6
1/1 2
1/1 2
1/1 4
2. semester
Povinný
1/2 2
1/2 4
1/2 5
1/2 5
1/2 4
1/2 2
1/2 3
1/2 2
3. semester
Povinný
2/3 4
2/3 5
2/3 3
2/3 2
2/3 2
2/3 3
2/3 2
2/3 3
Povinně volitelný type B (Minimum 1 subject from group)
2/3 2
2/3 2
2/3 2
4. semester
Povinný
2/4 4
2/4 3
2/4 2
2/4 2
2/4 4
2/4 3
2/4 2
2/4 4
Povinně volitelný type B (Minimum 1 subject from group)
2/4 2
2/4 2
2/4 2
5. semester
Povinný
3/5 2
3/5 4
3/5 2
3/5 4
3/5 2
3/5 2
3/5 2
3/5 2
3/5 3
3/5 2
Povinně volitelný type B (Minimum 1 subject from group)
3/5 2
3/5 2
3/5 2
6. semester
Povinný
3/6 4
3/6 4
3/6 4
3/6 4
3/6 4
3/6 2
3/6 2
3/6 2
3/6 2
Povinně volitelný type B (Minimum 1 subject from group)
3/6 2
3/6 2
3/6 2
7. semester
Povinný
4/7 2
4/7 6
4/7 4
4/7 2
4/7 4
4/7 4
4/7 4
4/7 2
4/7 3
Povinně volitelný type B (Minimum 1 subject from group)
4/7 4
4/7 4
4/7 4
8. semester
Povinný
4/8 2
4/8 8
4/8 2
4/8 1
4/8 2
4/8 2
4/8 3
4/8 3
Povinně volitelný type B (Minimum 1 subject from group)
4/8 4
4/8 4
4/8 4
9. semester
Povinný
5/9 2
5/9 7
5/9 6
5/9 2
5/9 10
Povinně volitelný type B (Minimum 1 subject from group)
5/9 2
5/9 2
5/9 2
10. semester
Povinný
5/10 2
5/10 2
5/10 14
Povinně volitelný type B (Minimum 1 subject from group)
5/10 2
5/10 2
5/10 2

Together require 272 credits
Together 0 credits of optional subjects

Legend:
Subjects of profile base
Subjects of theoretical profile base
* Předmět jiné školy

Study duties

Státní závěrečná zkouška (SZZ) se skládá z obhajoby diplomové práce a z teoretické zkoušky předmětů. SZZ probíhají v termínech podle časového plánu příslušného akademického roku. Studenti v první fázi absolvují obhajobu diplomové práce  a po té zkoušku ze státnicových předmětů. Teoretická část SZZ je zahájena vylosováním otázky, která se skládá z dílčích otázek (z předmětu Chemické, jaderné a biologické zbraně; z předmětu Dozimetrie ionizujícího záření a radiační ochrana a z předmětu Materiál a bojové použití chemického vojska). Nejsou však vyloučeny otázky, které přímo souvisí s obsahem osnov teoretických a průpravných předmětů. Otázky pokládají členové komise, popř. člen určený předsedou komise.

Obhajoba diplomové práce

Obhajoba diplomové práce probíhá v den teoretické (ústní) SZZ před zkouškou ze státnicových předmětů. Student má připravenou prezentaci své práce v PowerPointu, kterou doplní výkladem. Důraz je kladen na stěžejní výsledky diplomové práce, kterých bylo dosaženo a závěry pro praxi. Po prezentaci jsou přečteny posudky vedoucího práce a oponenta, včetně položených otázek. Celou část obhajoby diplomové práce uzavřou otázky členů komise.

SZZ předměty:

  • Chemické, jaderné a biologické zbraně (Chemie bojových chemických látek, Chemické a biologické zbraně, Jaderné zbraně, Dekontaminace, Zbraně hromadného ničení a ochrana proti nim).
  • Dozimetrie ionizujícího záření a radiační ochrana (Dozimetrie ionizujícího záření, Radiační ochrana).
  • Materiál a bojové použití chemického vojska (Individuální a kolektivní ochrana, Technika a materiál chemického vojska, Bojové použití chemického vojska).

Povinná účast na výuce, odborná praxe ve všech semestrech studia, odevzdání a obhájení zadaných seminárních prací a skupinových cvičení.

Studium není zakončeno rigorózní prací.

Suggestion of final thesis topics
Detection and semiquantitative determination of psychotropic substances by TCL method
(Obhájená)
Technical means for realization of low-capacity decontamination of military equipment and personnel
(Obhájená)
The study of biogenic ions impact on AChE inhibited by "G" series nerve agents
(Obhájená)
Possibilities of using non-lethal chemical compounds in armed conflicts and non-military activities
(Obhájená)
Effect of vision deffect correction of facial mask use
(Obhájená)
Determination of gross alpha and beta activity of water samples by liquid scintillation
(Obhájená)
Analysis of nerve agents by biochemical method
(Obhájená)
Characterization of new scintillation cocktails
(Obhájená)
Principles of using CBRN units to support Site Exploitation operations
(Obhájená)
Principles of using CBRN units to support CBRN-EOD operations
(Obhájená)
Determination of resistance times of selected types of laboratory gloves for combat chemical substances of the NOVICHOK type.
(Navrhovaná)
Modern methods of misuse of chemical warfare agents in sabotage actions.
(Navrhovaná)
Issues of analysis of therapeutic psychopharmaceuticals.
(Navrhovaná)
Verification of the detection capabilities of the detector usable for monitoring the radiation situation using an unmanned means.
(Navrhovaná)
Perspectives on the use of lethal and incapacitating chemical compounds in armed conflicts and non-military activities.
(Navrhovaná)